України на ЧС 2022 нажаль не буде, адже цей відбір став для країни особливо складним з гойдалками: вдалими матчами та відверто провальними. Збірна не змогла кваліфікуватись і втратила шанси в крайньому матчі фіналу плей-офф. Вперше та в останнє на сьогодні синьо-жовті потрапляли на світовий футбольний форум в 2006 році під керівництвом Олег Блохіна. Тоді досягнення були феноменальними, адже наша збірна змогла дійти до ¼ фіналу, а програла майбутньому чемпіону. З того часу змінилось покоління гравців і тренерів та власне і відношення до української футбольної збірної також.
Відбір на ЧС 2022, що проходитиме в Катарі розпочався в березні 2021 року – тоді ніхто не знав, наскільки складним буде його звершення і зовсім не через футбольні події.
Старт відбору: надія і розчарування
Перші матчі кваліфікації України до ЧС 2022 відбулися в березні 2021 року. Тоді матч-відкриття кваліфікаційного раунду з Францією, подарував надію. Адже нічия 1:1 з чинними чемпіонами світу та ще й на виїзді була сприйнята дуже добре.
Звичайно, наступні поєдинки проти Фінляндії та Казахстану збірна повинна буле вигравати. Але і в них переможець так і не визначився. На старті матчу синьо-жовті вели в рахунку, але втратили таку, здавалось би очевидну перемогу. Отже фіни отримали наприкінці матчу можливість виконати пенальті і забили його, казахи ж з гри забили в 2 таймі, українці вийти вперед вже не змогли.
Тоді біля керма був Андрій Шевченко. Після третьої в цьому циклі нічиєї тренер говорив про проблеми з концентрацією та реалізацією моментів, а також натякав на проблеми з командною грою.
У березневому відборі , до речі, лише Франція змогла обіграти суперників, а інші так і не пізнали смак перемоги.
Термінова заміна тренера
Влітку 2021 збірна грала в ЧЄ 2020, що був перенесений через пандемію коронавірусу. Досягнення історичного результату – вихід з групи на першому місці та виліт лише на стадії ¼ здавалось було підйомом, який так чекали вболівальники – команда дійсно добре себе показала.
Але після такого успіху, несподівано, Шевченко вирішує піти з команди, мотивуючи це тим, що його контракт не продовжили. УАФ же натомість готувались до продовження співпраці, адже в контракті зазначала така опція і співробітництво мало завершитись лише після ЧС 2022. В результаті, в серпні, за місяць до початку нового етапу відбору, команда опинилась без тренера, котрого називали одним з найуспішніших.
В той момент Україні відбір на ЧС 2022 шлях був якщо не перекрито, то питання виходу зависло в повітрі. Спочатку УФА намагались домовитись з Сергієм Ребровим, однак перемовини зазнали невдачі. Після цього на тимчасово виконуючим обов’язки тренера призначили Олександра Петракова. Він вигравав ЧС 2019 з молодіжною збірною U20, а на момент призначення працював з юнацькою командою U18.
Одразу ж, тренер заявив, що навіть втрата очок в першому раунді не є такою вже великою проблемою і що він впевнений в позитивному результаті. Тоді він казав, що на ті матчі які залишились (на той момент це було 5 ігор) варто дивитись як на фінальні.
Зміна схеми гри, критика гравців та продовження серії нічиї
Одразу після призначення Петраков почав вводити досить суттєві зміни, в порівнянні з тактичною моделлю, що використовувалась за Шевченка. Запропонована схема виглядала незвично: 3 центральні захисники і відмова від контролю м’яча. Ці зміни також регулярно супроводжувались резонансними заявами. Новий тренер критикував футболістів, а деякі з них втратили місце в основному складі. Перш за все мова йде про Маліновського. Тренер натякнув, що футболіст не забажав грати в товариські зустрічі проти Чехії. В результаті в жовтневому раунді його навіть не викликали до збірної.
Вересневі матчі попри зміни, що приніс з собою Петраков також були нічийними. З Казахстаном 2:2, з Францією знову 1:1. Вже тоді питання: «Чи вийде Україні з групи ЧС 2022» стало звучати значно гучніше.
Шанси є: перемоги та нічиї
Третій раунд відбувався в жовтні-листопаді. На той момент Україна ще зберігала за собою шанси вийти в плей-офф, адже цілком могла продовжувати боротись за 2 місце в групі, Францію з першого вже нічного не могло зрушити. Головні конкуренти: Фінляндія та Боснія і Герцеговина.
Курс на зміни Петраков не відмінив, але говорити на прес-конференціях став менше. Жовтневий відрізок, хоч і був у цій стадії завершальним, заклав фундамент для виходу в наступний етап кваліфікації. Перемога над Фінляндією та нічия з Боснією та Герцеговиною змусила тренера прислухатись до думки своїх футболістів. Багато хто натякав, що потрібно повернутися до схеми, що застосовувалась за часів Шевченка.
Вирішальним був повторний матч з Боснією та Герцеговиною, на нього, до речі, Петраков повернув Маліновського. Особливо не пояснюючи це своє рішення. Мовляв «перегорнули сторінку». Завершальний матч Україні виграла 2:0, паралельно французи розгромили фінів, чим також добряче допомогли.
Плей-офф: війна, складнощі з організацією спарингів
Наприкінці 2021 року Україна отримала суперників на плей-офф, поєдинки повинні були пройти в березні 2022 року. Але Росія, яка розпочала війну, зламала всі плани. Крім соціальних проблем виникли цілком зрозумілі футбольні.
Перше – це відсутність практики у гравців, що виступали за клуби українського чемпіонату з грудня 2021 року. Звичайно Україна не могла приймати на своєму стадіоні суперників по плей-офф.
Лише в квітні вдалося вирішити проблему. Гравцям «Динамо» та «Шахтаря» дозволили виїздити за кордон для проведення благодійних матчів. Однак далі почалися наступні складнощі, «Динамо» не забажало відпускати футболістів у табір збірної за вимогою Петракова. Довелося втрутитись УАФ. Після переговорів з президентом клубу, було досягнуто домовленостей щодо приїзду гравців в травні на підготовку та власне ігри.
Нічого дивного, що в таких умовах організувати повноцінну підготовку було важко. 3 5 спарингів вдалось провести лише 3, та й ті з різницею в 22 години. Четвертий товариський мтач тренер вирішив замінити закритим двостороннім поєдинком, котрий дав можливість задіяти майже всіх виконавців, що буди викликані до збірною. На цьому власне підготовка до матчу з Шотландією завершилась.
Результат приємний – перемога з рахунком 3:1.
Наступна гра проти Уельсу багатьма експертами, тренерським штабом та й гравцями сприймалась як «матч року». Він дійсно став вирішальним, але попри всі спроби тренерського штабу, гравців та вболівальників – «матч року» було програно. З мінімальним рахунком Україна поступилась. Іронія в тому, що Уельс так і не зміг самостійно, ногами власних футболістів забити – єдиний м’яч пішов в ворота нашої збірної від Андрія Ярмоленка, причому в першому таймі. В збірної було декілька хороших моментів, котрі насправді потрібно було реалізовувати, але синьо-жовті цього не зробили, а отже попрощались з путівкою на Мундіаль 2022.
FAQ
- ❓ Чи буде Україна представлена в фінальній частині ЧС 2022 в Катарі?
- Ні, національна збірна не змогла добути путівку до фінальної частини програвши в матчі плей-офф Уельсу.
- ❓ Яке місце в групі кваліфікаційного раунду посіла Україна?
- Україні завершила груповий раунд на 2 місці, що дало змогу змагались за путівку у Катар с матчах плей-офф.
- ❓ Скільки матчів провела збірна України у відборі на ЧС 2022?
- Україна зіграла 8 матчів в груповому раунді та 2 в стадії плей-офф.